Odpowiedni dobór kół lub zestawu kołowego gwarantuje poprawne działanie oraz długą żywotność. W naszym sklepie znajdziesz wiele konfiguracji materiałów, z których wykonane są zestawy. Źle dobrane koła skutkują szybszym zużyciem, co przekłada się na dodatkowe koszty w przyszłości, w postaci wymian czy konserwacji. Na co musimy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego zestawu? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i informacji, na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu kołowego.
Należy rozważyć, na jakie warunki będzie wystawione koło. Główne parametry, które możemy wymienić to:
Rodzaj podłoża w jakim będzie pracować wybrany zestaw kołowy
Źle dobrany bieżnik powoduje szybsze jego zużycie. Dodatkowo możemy uszkodzić podłoże, na którym pracujemy. Dowiedz się jak powinniśmy dobierać koła do odpowiedniej nawierzchni:
- bieżnik w postaci gumy pasuje do nawierzchni takiej jak kafelki, asfalt, wylewka, podłoże chropowate;
- poliuretan jest idealny do podłoża pokrytego żywicą.
Warunki pracy i przechowywania kół i zestawów kołowych skrętnych i stałych
Wybierając zestaw kołowy musimy przeanalizować w jakich warunkach będziemy wykorzystywać dane koła. Jeżeli zestaw będzie używany w warunkach zewnętrznych i będzie wystawiony między innymi na deszcz, który może powodować korozję koła – należy wybrać zestaw kołowy z obudową nierdzewną i kołem wykonanym z tworzywa np. poliuretanu. Kolejnym czynnikiem jest miejsce pracy – np. w lokalach gastronomicznych, gdzie wymagany jest wysoki poziom czystości, występuje wilgoć oraz używane są silne środki chemiczne, niektóre z zestawów kołowych będą narażone na przedwczesne zniszczenie. W szpitalach czy laboratoriach, gdzie przewożony jest sprzęt medyczny, wykorzystywane są specjalne koła aparaturowe, absorbujące wstrząsy, które mogłyby uszkodzić delikatne urządzenia.
W miejscach gdzie panuje wysoka temperatura, najlepszym wyborem będą koła wykonane z wysokoodpornej piasty, posiadające bieżnik z tworzywa termoodpornego. Warto zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika, gdyż niektóre materiały mogą zostawiać widoczne ślady na podłożu.
Obciążenie (nośność) na 1 koło / zestaw kołowy
Ilość kg, które musi unieść zestaw to kluczowy czynnik, decydujący o wyborze tego odpowiedniego. Odpowiednio dobrane zestawy kołowe i koła mogą mieć nośność od 40 kg nawet do kilku ton.
Manewrowość / skrętność
Wózki sklepowe, wózki widłowe czy boksy mają zamontowane komplety - tzn. 4 zestawy kołowe: 2 koła przednie w skrętnej obudowie (umożliwiające zmianę kierunku jazdy), oraz 2 koła na płycie stałej montowane na tyle (dzięki czemu mamy pewność, że nasz wózek będzie poruszał się w obranym kierunku). Jeżeli wymagana jest maksymalna zwrotność (np. kiedy jest bardzo mało miejsca na magazynie ) wybierane są 4 zestawy skrętne.
Co jeszcze powinniśmy wziąć uwagę w wyborze zestawów kołowych:
- częstotliwość użycia wózka
- przeszkody (progi, obudowy)
- chropowatość powierzchni
- moc i częstotliwość drgania
- zmiana prędkości